طراحی سایت کودکان، سئو و تکنیک‌های طراحی

14
74
00:01 1399/3/22

طراحی سایت کودکان

کودکان سرمایه‌های جامعه ما هستند و باید روی آموزش دادن و رشد و شناخت توانایی آنها از هر ابزار ممکنی استفاده کنیم. با توجه به رشد تکنولوژی و آنلاین شدن کارها این روزها طراحی سایت کودکان نیز در کانون توجه قرار گرفته است. اما آیا تا به‌حال شده به این فکر کنید که استفاده از یک سایت این چنینی اصلاً چه مزیتی می‌تواند داشته باشد؟

 

چرا به طراحی سایت کودکان نیاز داریم؟

بسیاری از خانواده‌ها به دلیل مشغله و شرایطی که دارند آموزش و یاد دادن به کودک برای آنها فراهم نیست و همین موضوع سبب می‌شود تا کودک در سنینی که دارای بیشترین علاقه و شرایط برای یادگیری دارد به خوبی با وی کار نشده و در زندگی آینده دچار مشکلات متعددی شود.

کودکان از طریق بازی کردن در ظاهر معادلاتی را حل کرده و سرگرم هستند؛ اما در واقع آنها با انجام بازی و چنین فعالیت‌هایی در حال آماده شدن برای آزمون‌های سخت زندگی هستند تا یکی پس از دیگری آنها را پشت سر بگذارند.

در نتیجه استفاده از یک وب سایت برای کودکان که آنلاین بوده و در هر جایی در دسترس است می‌تواند کمک بسیار زیادی به خانواده‌ها و خود کودک کند. در ادامه به معرفی هفت دلیلی که باید اقدام به ساخت سایت کودکان کنید می‌پردازیم.

ایجاد یک سایت هم کار سختی نیست اما نیازمند دانش مختص خود است. در پست‌های گذشته به صورت مفصل در مورد روش‌های مختلف راه‌اندازی وب‌سایت گفته‌ایم و با مطالعه‌ی پست " چگونه سایت بسازیم؟ معرفی انواع روش‌های طراحی سایت " می‌توانید به این مقاله دست یابید.

 

آموزش آنلاین

1. راه اندازی بخش آموزشی

مسئله آموزش همانطور که اشاره کردیم پس از مراقبت و نگهداری از کودک مسئله بسیار مهمی است. می‌توانید بخشی از سایت را به عنوان وبلاگ و ارائه محتوای آموزشی رایگان در نظر بگیرید. این محتوای آموزشی می‌تواند در انواع آموزشی متنی، تصویری، ویدئویی، پادکست و اینفوگرافیک باشد؛ یا اینکه می‌توانید به صورت ترکیبی از این‌ها استفاده کنید تا تاثیر عالی داشته باشد.

وجود بخشی مانند وبلاگ جهت ارائه‌ی محتوای رایگان به مخاطبان امری ضروریست. در واقع شما باید تمام تلاش خود را در راه جذب مخاطب از طریق وبلاگ داشته باشید. در پست " طراحی سایت وبلاگ " به صورت مفصل در این مورد صحبت کرده ایم، پیشنهاد می‌کنم به هیچ وجه این مقاله را از دست ندهید.

 

راه‌اندازی بخش سرگرمی

2. راه‌اندازی بخش سرگرمی

مطمئناً اینکه قرار باشد صرفاً روی آموزش کودک کار شود برای وی کسل کننده است. برای همین می‌توانید بخشی از سایت کودک را به عنوان سرگرمی در نظر بگیرید که در اوقات فراغت و حتی زمانی که از آموزش‌های آنلاین استفاده می‌کنند، به‌منظور زنگ تفریح از آن استفاده کنند.

این بخش می‌تواند انواع روش‌ها برای سرگرم کردن کودکان را به شکل بازی، طرح معما و مسائل این چنین فراهم کند. شما حتی می‌توانید با خلاقیت این بخش از سرگمی را به صورتی در نظر بگیرید که آنها برای دریافت امتیاز با یکدیگر رقابت کنند.

 

راه‌اندازی فروشگاه

3. راه‌اندازی فروشگاه

مطمئنا برای داشتن یک سایت کودک موضوع درآمدی هم اهمیت بالایی دارد. شما می‌توانید یک فروشگاه فایل یا کالا هم در سایت ایجاد کرده و انواع محصولات فیزیکی و قابل دانلود را برای فروش قرار دهید.

این محصولات می‌توانند جنبه آموزشی داشته باشند یا اینکه ابزار مورد نیاز برای فعالیت کودکان را فراهم کنند تا در جهت رشد و یافتن استعدادها از آنها استفاده شود.

 

راه‌اندازی انجمن گفتگو

4. راه‌اندازی انجمن گفتگو

انجمن گفتگو می‌تواند مختص کودکان باشد تا با یکدیگر در ارتباط بوده و دوستان جدید از فاصله‌های بسیار دور از هم پیدا کنند یا اینکه به صورت گروهی بوده و والدین، مربیان و هر فردی که در رشد کودک نقش دارد امکان استفاده از آن را داشته باشد.

با استفاده از انجمن گفتگو می‌توان این امکان را فراهم کرد تا کودکان به بیان تجربیات و ارتباط گرفتن با یکدیگر از سایت استفاده کنند.

 

نظارت روی کودکان

5. راه‌اندازی بخشی برای والدین برای نظارت روی کودکان

طراحی سایت کودکان باید در جهت جلب اعتماد والدین به‌منظور اجازه دادن به کودکشان برای استفاده از وب سایت منجر شود. این حس باید به آن‌ها منتقل شود که سایت شما سایتی مورد اعتماد با محتوای مناسب کودکان است. بخشی را در سایت به والدین اختصاص بدهید و در آنجا هدف اصلی وب سایت و اطلاعات مورد نیاز دیگر را ارائه کنید.

جدایی از این می‌توانید پنل‌های کاربری مختلفی چه برای کودکان و چه برای والدین در نظر بگیرید که هر یک دسترسی به بخش‌هایی خواهند داشت. والدین با دسترسی که دارند می‌توانند روی جستجو و فعالیتی که کودک در سایت انجام می‌دهد بدون اینکه کودک متوجه شود، خواسته‌ها و افکاری که کودکشان در ذهن دارند را بدانند. در این صورت در جهت برآورده کردن آنها برای کودک قدم برمی‌دارند که همین موضوع هم رضایت کودک و هم والدین را فراهم خواهد کرد.

تکنیک‌های تهیه و ارائه‌ی محتوا نیازمند استراتژی‌های بزرگ و حساب شده دارند، اگر مایلید تا در این مورد بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ی " تولید محتوا چیست؟ مزایای بازاریابی محتوا برای رشد کسب و کار " را مطالعه نمایید.

 

ارائه خدمات ویژه به صورت آنلاین

6. امکان ارائه خدمات ویژه به صورت آنلاین

برخی خدمات را می‌توانید به صورت آنلاین در سایت کودک فراهم کنید. به عنوان نمونه کودکان در برهه‌های زمانی خاصی به یک سری نیازها و توجهات نیاز خواهند داشت. شما می‌توانید برای سایت خود چند مشاور داشته باشد تا با کودک در ارتباط بوده و خواسته‌ها و افکار آن را استخراج کنند.

سپس بر روی وضعی کودک مطالعه کرده و نتیجه و کارهایی که باید والدین برای حل این دغدغه‌ها انجام دهند را به اشتراک خواهند گذاشت. همین موضوع نیز می‌تواند دلیلی برای ایجاد انواع محتوای آموزشی باشد که می‌تواند برای سایر کودکان و والدین رخ دهد.

 

ایجاد بخش دانلود کتاب و فایل

7. ایجاد بخش دانلود برای در دسترس قرار دادن انواع فایل و کتاب

همانطور که اشاره کردیم بخش آموزشی بیشترین چیزی است که در طراحی سایت کودکان باید به آن توجه کرد. اما مسئله آموزشی به چندین گروه تقسیم می‌شود. یکی از این بخش‌ها برای دانلود رایگان یا حتی پولی برای در دسترس قرار دادن انواع فایل و کتاب خواهد بود.

با چنین قابلیتی می‌توانید این امکان را فراهم کنید که یک کتابخانه عظیم در رابطه با هر موضوعی در اختیار کودکان و حتی والدین قرار داشته باشد. آنها نیز از این بخش‌ها استقبال خوبی خواهند کرد.

0 دیدگاه شما هم میتوانید دراین بحث شرکت کنید!
آخرین مقالات