طراحی سایت فروشگاه فایل

14
74
09:02 1399/3/11

طراحی سایت فروشگاهی

امروزه با توجه به بحث آموزشی که در کشور وجود دارد، طراحی سایت و فروشگاه اینترنتی برای فروش فایل و دوره‌های آموزشی اهمیت بسیار بالایی به‌خود گرفته است؛ به‌خصوص اینکه بحث تخصص در میان است. برای فراهم کردن چنین فروشگاهی نیاز به طراحی سایت فروش فایل دانلودی خواهید داشت تا به کمک آن بتوانید هم از فایل‌های خود به‌خوبی محافظت کرده و هم اینکه آنها را به فروش برسانید.

در ادامه به بررسی این موضوع پرداخته و خواهیم دید که یک سایت فروشگاه فایل دانلودی به چه چیزهایی نیاز داشته و چگونه می‌توان از طریق آن کسب درآمد کرد. قبلا در پست " دو روش کسب درآمد از اینترنت که هر کسی می تواند انجام دهد " توضیحاتی در مورد روش‌های درآمدزایی از اینترنت گفتیم، شما عزیزان می‌توانید این مقاله را مطالعه نمایید.

 

فروشگاه فایل

چرا به طراحی سایت فروشگاه فایل نیاز داریم؟

برای اینکه بهتر این موضوع را درک کنید از یک مثال ساده شروع می‌کنیم. امروزه با توجه به وضعیت اقتصادی که در کشور وجود دارد و از سوی دیگر شیوع جهانی بیماری کرونا، بسیاری از مشاغل روبه تعطیلی کشانده شده‌اند. در نتیجه افراد به دنبال روش‌های آنلاین برای درآمدزایی هستند یا اینکه لااقل می‌خواهند سرمایه اندکی که در طول این چند سال جمع‌آوری کرده‌اند را در جایی سرمایه‌گذاری کنند که با چنین وضعیتی مشکل زیادی نداشته باشد.

از همین رو به سمت استفاده از بورس کشانده شده‌اند. اما خود همین بورس نیاز به تخصص و آشنایی با شرایط اقتصادی دارد تا بتوان سهام‌هایی خرید که سود بالا در زمانی کوتاه داشته باشند. از همین رو به دنبال آموزش بورس در اینترنت خواهند بود.

اگر شما دارای تخصص در این زمینه باشید، می‌توانید شروع به تولید انواع محتوای دانلودی به صورت پادکست، ویدئو و فایل‌های متنی کرده و آنها را برای فروش قرار دهید. افراد قادر خواهند بود در سایت فروشگاه فایل شما ثبت نام کرده و با خرید چنین فایل‌های دانلودی با این موضوعات آشنا شده و با خیالی آسوده در بورس سرمایه‌گذاری کنند.

اهمیت تولید محتوای مناسب بر هیچ کسی پوشیده نیست، اگر مایلید تا با انواع روش‌های تخصصی تولید محتوا آشنا شوید، می‌توانید پست " 5 روش یادگیری و بازاریابی محتوا " را مطالعه نمایید.

 

انواع روش‌های درآمد از فروش فایل:

بحث ساخت سایت فروش فایل دانلودی می‌تواند به دو صورت پیاده سازی شود. یا شما به تنهایی فروشنده هستید و تعداد بسیار زیادی فایل برای فروش دارید؛ یا اینکه می‌توانید امکانی فراهم کنید تا افراد فایل‌های خود را برای فروش قرار داده و با استفاده از کارمزدی که از آنها می‌گیرید کسب درآمد کنید.

 

فروشگاه فایل

1. طراحی سایت فروشگاه فایل معمولی

در این نوع سایت خود شما تنها فروشنده و تامین کننده محصولات هستید. برای اینکه بتوانید فروش خوبی داشته باشید دو راه بیشتر ندارید.

  1. یا باید در زمینه تخصصی خاصی مثل همان مثال بورس فعالیت کرده و افرادی که به دنبال خرید چنین فایل‌هایی هستید را به مشتری خود تبدیل کنید.
  2. یا اینکه در تمامی موضوعات وارد شوید که در این حالت باید آرشیو بسیار بزرگی از انواع فایل‌ها داشته باشید.

در هر صورت این شما هستید که محصولات را تامین کرده و برای فروش قرار می‌دهید. کاربران در سایت شما ثبت نام کرده یا اینکه می‌توانید نیازی به ثبت نام نداشته و صرفاً با استفاده از ایمیل یا شماره همراه امکان خرید را فراهم کنید. پس از پرداخت و تایید سفارش هم لینک دانلود فایل برای وی پیامک یا ایمیل شده و می‌تواند از محصول استفاده کند.

 

فروشگاه با قابلیت چند فروشندگی

2. طراحی سایت فروشگاه دانلودی چند فروشندگی

در این مدل شما فروشگاه را به شکلی طراحی خواهید کرد که چندین فروشنده می‌توانند در آن فعالیت داشته باشند. هر فروشنده به صورت اختصاصی دارای یک فروشگاه خواهد بود. این فروشگاه‌ها می‌توانند روی ساب دامنه راه‌اندازی شده یا اینکه بخشی از ساب فولدر را به خود اختصاصی دهند.

دسترسی‌های خاصی مانند درج محصول، گزارشات فروش و… از این دست موارد را در اختیار فروشنده قرار می‌دهید. حال هر مشتری که خرید از هر فروشنده انجام می‌دهد کارمزدی را بابت این خرید در هنگام تسویه حساب از فروشنده کم می‌کنید.

این مدل بهترین نوع سایت فروشگاه دانلودی است. چرا که با تامین محصول مشکلی نداشته و می‌توانید بیش از هزاران فایل برای فروش در فروشگاه خود داشته باشید. در این صورت چون کل جامعه تخصصی و عمومی را مورد هدف قرار داده‌اید، در نتیجه فروش بیشتری داشته و درآمدها از کارمزد نیز بیشتر خواهید بود.

اما درآمد چنین فروشگاهی محدود به کارمزد نیست. بلکه می‌توانید پکیج‌هایی در قالب تبلیغات برای فروشندگان تعریف کرده و بابت نمایش بیشتر محصولات آنها در صفحات مختلف درصد بیشتری از کارمزد را دریافت کنید.

سایت‌های مانند انواتو و کریتیومارکت از این دست نمونه‌های قوی هستند. البته توجه داشته باشید که در این نوع سایت‌ها شما نیاز به حجم بالایی از پردازش و هاست خواهید داشت، در مقاله‌ی " هاست و دامنه چیست؟ چطور بهترین سرویس را انتخاب کنیم؟ " به صورت کامل به این موضوع پرداخته‌ایم.

 

امکانات مورد نیاز برای طراحی فروشگاه دانلود فایل

حالا که با دو مدل از فروشگاه دانلودی آشنا شدید باید دید که چه مواردی در طراحی چنین سایتی اهمیت بالایی خواهد داشت.

 

فرآیند خرید

1. فرآیند خرید را کوتاه و کوتاه‌تر کنید

در فروش فایل‌های دانلودی هیچ نیازی به آدرس محل سکونت کاربر یا مشخصات اضافی نیست. شما صرفاً قرار است یک راه ارتباطی مانند ایمیل یا شماره همراه از مشتری داشته باشید تا لینک دانلود را برای وی ارسال کنید. در نتیجه بهتر است تا امکان ثبت نام در فروشگاه را با کمترین اطلاعات موجود مشخص کنید.

بهتر است صرفا نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و شماره همراه مشتری را دریافت کنید. پس از خرید لینک دانلود را به ایمیل یا شماره ارسال کنید تا در نهایت آن را دانلود کند.

اما برای اینکه مشتری بازگشتی داشته باشید بهتر است که یک پنل کاربری در اختیار آنها قرار دهید تا امکان مشاهده خریدها، وضعیت سفارشات، ارسال پشتیبانی و موارد بیشتر از این را داشته باشند.

 

آمنیت خرید

2. امنیت حفاظت از محصولات را بالا ببرید

محصولات دانلودی باید در امنیت کامل باشند. لینک‌های دانلودی که پس از پرداخت موفق در اختیار مشتری قرار می‌گیرد منحصربه‌فرد وی بوده و هیچ لینک مستقیمی وجود ندارد. گذشته از این تا زمانی که مشتری وارد حساب کاربری خود نشده باشد امکان دانلود فایل را نخواهد داشت.

بنابراین برای حفاظت از فایل‌های خود باید این دو اصل را در نظر بگیرید. یعنی لینک دانلود برای هر مشتری منحصربه‌فرد باشد و دوم اینکه امکان دانلود تنها در حالتی که وارد حساب کاربری خود شده باشد وجود داشته باشد.

 

شمارش تعداد دانلود

3. امکان تعیین تعداد مجاز برای دانلود محصول خریداری شده

متاسفانه برخی از کاربران هستند که اقدام به خرید گروهی کرده یا اینکه پس از خرید دسترسی به فایل را در اختیار دیگران قرار می‌دهند. برای رفع چنین مشکلی بهتر است تعداد دانلود را محدود به دو یا سه بار کنید. در این صورت مشتری فایل دانلود شده را دریافت کرده و آن را در جایی مطمئن ذخیره خواهد کرد.

چرا که اگر اینطور نباشد فایل را از دست داده و مجدداً مجبور به خرید خواهد بود. این موضوع می‌تواند از دانلود غیرقانونی بسیاری از کاربران جلوگیری نماید.

 

درآمدزایی

4. ایجاد روش‌های مختلف برای درآمدزایی

درآمد شما از چنین فروشگاهی در حالت اصلی رو تعداد فروش محصولات است. اما وقتی سایت فروشگاه دانلودی چند فروشندگی باشد، می‌توانید مانور زیادی روی آن بدهید.

هم خود شما می‌توانید فروشنده باشید و درآمد کنید، هم از کارمزدی که از فروشندگان می‌گیرید کسب درآمد کنید و هم اینکه پلن‌های تبلیغاتی برای نمایش بیشتر محصولات دیگر فروشندگان قرار دهید. جدایی ازا ین می‌توانید از روش‌هایی همچون همکاری در فروش استفاده کنید تا دیگران محصولات شما را در رسانه‌های خود معرفی کرده و از آن کسب درآمد کنند.

 

کوپن تخفیف

5. امکان ارائه کد تخفیف

قابیت استفاده از کد تخفیف را در فروشگاه قرار دهید تا برای زمان‌های خاصی از سال مانند نزدیک شدن به ایام امتحانات کمپین‌هایی را برگزار کنید تا فروش خود را چندین برابر کنید. در این زمان‌ها بیشتر دانشجویان و دانش‌آموزان به دنبال خرید انواع فایل و مقاله برای تحقیق، نمونه سوال، یا تکمیل پروژه‌های خود هستند که می‌توانید درآمد خود را فوق‌العاده بالاتر ببرید.

این کد تخفیف رو می‌توانید به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید و موجب جذب هر چه بیشتر کاربران شوید. تکنیک‌های تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی را در پست " بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چیست؟ " توضیح داده‌ایم.

0 دیدگاه شما هم میتوانید دراین بحث شرکت کنید!
آخرین مقالات