هزینه‌های طراحی سایت شامل چه مواردی می‌شوند؟

14
74
22:18 1398/6/8

در هنگام سفارش طراحی سایت، سوالات زیادی پیش می‌آید که البته گاهی پاسخ‌گویی به برخی از آن‌ها سخت و حتی غیرممکن است. هزینه مهم‌ترین سوالی است که کارفرما از ما می‌پرسد و انتظار دارد که بدون دادن اطلاعات، قیمت دقیقی بگوییم. مسئله مهم این است که طراحی یک سایت ممکن است تا چند ده میلیون تومان هزینه داشته باشد و عامل تعیین‌کننده این است که مخاطب به طراح سایت بگوید که دقیقاً چه چیزی نیاز دارد! یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از مشتریان طراحی سایت را به خود مشغول می کند این است که هزینه اجرای یک پروژه طراحی وب سایت چقدر است و اصولاً یک شخص حقیقی یا حقوقی برای طراحی سایت ارزان باید چه میزان بودجه‌ای را در نظر بگیرد؟

حتی سوالاتی مانند چگونه سایت بسازم، یا طریقه ساخت سایت هم در بین سوالات پرتکرار در زمینه طراحی سایت است. در هر حال مخاطبان و مشتریان این حوزه هم کاملاً متفاوت هستند و باید به تمام سوالات پاسخ داده شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی این سوال بپردازیم که هزینه‌های طراحی سایت به چه چیزی بستگی دارد و چرا در بازار کار همه‌جور قیمتی دیده می‌شود؟ طرح سوالات مرتبط با هزینه طراحی سایت اختصاصی تنها مربوط به شرکت های طراحی سایت نیست، بلکه ذهن مشتریان شرکت‌های طراحی سایت را نیز به خود درگیر کرده است.

 

web costs

هزینه‌های طراحی سایت شامل چه مواردی می‌شوند؟

به همین دلیل تصمیم گرفتیم که در این مقاله از طراحی سایت به صورت اختصاصی و هزینه طراحی سایت به کمک قالب‌های و سیستم‌های مدیریت محتوای آماده را با هم مقایسه کنیم. خب، برای آن که بتوانیم قیمت طراحی وبسایت اختصاصی را با کم‌ترین ضریب خطا تخمین بزنیم، باید بدانیم برای طراحی و ساخت وب سایت به چه ابزار و مواردی نیاز داریم. دقیقاً مانند ساخت یک ساختمان ابزارها، تخصص و پیش‌نیازهایی وجود دارد که بدون داشتن آن‌ها نمی‌توان سایت موردنظر را طراحی کرد. برای درک بهتر از طراحی سایت باید به آن به چشم یک ساختمان نگاه کنید.

ما مقاله‌ی " چگونه سایت بسازیم؟ معرفی انواع روش‌های طراحی سایت " را برای راحتی و ارائه‌ی اطلاعات دقیق‌تر جهت راه‌اندازی وب‌سایت را برای شما آماده کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنم این مقاله را از دست ندهید.

 

مهم‌ترین ابزارهای لازم در طراحی سایت عبارتند از:

 • تهیه دامنه
 • تهیه هاست برای وب‌سایت
 • طراحی قالب سایت
 • طراحی گرافیک
 • تامین امنیت وب‌سایت
 • آموزش پرتال کاربری و بخش مدیریت سایت

در ادامه به صورت کامل و مفصل به توضیح این مسائل خواهیم پرداخت.

 

domain

 1. دامنه، شناسنامه سایت شما است

وقتی که شما تصمیم به طراحی سایت می‌گیرید، یکی از اولین کلمه‌هایی که به گوشتان خواهد خورد، دامنه یا دامین است و اینجاست که از خود می‌پرسید منظور از دامنه چیست؟ اگر این سوال برایتان پیش آمده، لازم نیست نگران باشید. مفهوم دامنه اصلاً پیچیده نیست. یکی از چیزهایی است که هر روز به آن سر و کار دارید، ساده‌ترین آن هم Google.com است. شما تقریباً هر روز در دنیای اینترنت با دامنه‌ها سر و کار دارید. فقط تا الان این موضوع را نمی‌دانستید. ما در ادامه یک تعریف درست و حسابی از دامین ها به شما ارائه خواهیم داد و تمام ویژگی‌های مهم دامنه‌ها را به شما خواهیم گفت.

انتخاب دامنه را شاید بتوان اولین قدم برای راه‌اندازی وب‌سایت دانست، برای این منظور مقاله‌ی " دامنه چیست؟ چگونه یک دامنه مناسب انتخاب کنیم؟ " را برای شما عزیزان تدارک دیده‌ایم.

 

منظور از دامنه یا Domain همان آدرس اینترنتی است؛ همان آدرس‌هایی که برای باز کردن یک سایت در اینترنت وارد می‌کنید. زمانی که شما قصد دارید مستقیماً به یک سایت وارد شوید، دامنه یا همان آدرس اینترنتی آن سایت را در نوار بالای مرورگر خود وارد می‌کنید. در تصویر زیر می‌توانید ما دقیقاً بخشی که دامنه نمایش داده می‌شود را برای شما مشخص کرده‌ایم.

نام دامنه: نام دامنه Google.com، همان گوگل است؛ Google، خیلی ساده است. شما برای دامین خود باید نامی را انتخاب کنید. مثلاً می‌توانید دامنه را به یک انسان تشبیه کنید که اسم و فامیل دارید. نام دامنه همان نام انسان فرضی ما است اما فامیل آن چطور؟ در ادامه آن را بررسی می‌کنیم.

اعتبار دامنه یا  یکی از مهم‌ترین فاکتورهای سئو است، در مقاله‌ی " Domain authority یا اعتبار دامنه چیست؟ " از این موضوع اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

 

web com org

پسوند دامنه: در اینترنت پسوندهای بسیار متنوعی برای ثبت دامنه وجود دارند. هر کدام از این پسوندها، معنایی به خصوص دارند. برای مثال، پسوند ir به معنی آن است که سایت شما ایرانی است. پسوند com مخفف commerce است و به معنای سایت تجاری است. سایر پسوندها نیز هر کدام معنایی برای خود دارند. در اینترنتی هزاران پسوند وجود دارد که هر سال بر تعداد آن اضافه می‌کرد! هر یک از این پسوندها مفهوم خاصی را دارند اما می‌توانید برای هر منظوری از آن استفاده کنید. یکی از مهم‌ترین دامنه‌هایی که حتماً خیلی هم آن را دیده‌اید، دامنه IR است که البته برای ایرانی‌ها مهم است. این دامنه، دامنه ملی کشور ما به حساب می‌آید و در سال هزینه‌ای کمتر از 10 هزار تومان دارد؛ قیمت آن هم به دلار وابستگی خاصی ندارد و به همین دلیل است اختلاف قیمت آن با دامنه‌های بین‌المللی پس از افزایش قیمت دلار، تا صد برابر افزایش پیدا کرد.

برای ثبت دامنه کافی است به سراغ یکی از هاستینگ‌ها بروید و دامنه خود را ثبت کنید. البته عجله نکنید، هنوز ابزارهای دیگری هم باقی مانده است که باید بشناسید و پس از شناخت آن‌ها به سراغ خرید بروید.

با مطالعه‌ی مقاله‌ی " هاست و دامنه چیست؟ چطور بهترین سرویس را انتخاب کنیم؟ "، می‌توانید اطلاعات دقیق‌تر و تخصصی‌تر را درباره‌ی دامنه و هاست دریافت کنید.

 

هر دامنه منحصر به فرد است

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که دامنه‌ها اختصاصی هستند. برای مثال، همین آدرس Google.com به نام شرکت گوگل ثبت شده است و بنابراین ما صاحب آن محسوب می‌شویم. پس هیچ شخص دیگری نمی‌توان این ترکیب مشخص را به نام خود ثبت کند. البته هزاران پسوند وجود دارد و ممکن است فردی آدرس Google.net را بتواند ثبت کند. البته این مورد تنها یک مثال بود، زیرا گوگل تمام پسوندهای موجود دامنه را برای خودش به ثبت رسانده است. اما شرکت‌های دیگر (بخصوص شرکت‌های ایرانی) به دلیل هزینه‌های سنگین نمی‌توانند تمام پسوندها را ثبت کنند و ممکن است یک فرد دیگر پیدا شود و پسوند دیگری از دامنه کسب‌وکار شما را ثبت کند. جالب اینجاست که حتی گاهی با همان نام کسب‌‌وکارتان سایتی را بالا می‌آورد و اقدام به کسب درآمد می‌کند که این مورد هم در آینده مشکل‌ساز می‌شود.

 

domain during

مدت زمان دامنه‌های خریداری‌شده یکساله است و پس از آن باید تمدید شود

لازم است بدانید که خرید دامنه به صورت سالیانه است. این یعنی زمانی که شما یک دامنه با هر پسوندی را ثبت می‌کنید، برای مدت زمان مشخصی این کار را انجام می‌دهید. یعنی مثلاً برای 1 سال یا چند سال آن را خواهید داشت و پس از گذشت این دوره، اگر دوباره آن را تمدید نکنید، دیگران می‌توانند این دامنه را برای خود تصاحب کنند. منظور ما از چند سال این است که برخی از دامنه‌ها ممکن است 5 ساله هم ارائه شوند که هزینه 5 سال آن از شما دریافت می‌شود و تا 5 سال نیازی به تمدید آن ندارید.

یک نکته مهم، شاید شما هم در مقالات متعدد دیده باشید که گاهاً از URL برای اشاره به آدرس یک وب سایت استفاده شده باشد و اکنون این سوال برایتان پیش آمده است که Domain با URL چه تفاوتی دارد؟ اجازه بدهید همه چیز را ساده نگه داریم و توضیحات را پیچیده نکنیم. دامنه یا دامین در واقع آدرس صفحه اصلی وب‌سایت شما هستند و هیچ کاراکتر و علامت اضافی در انتهای پسوند آن قرار نمی‌گیرد. اما URL به تمام مشتقات یک نام دامنه گفته می‌شود. به عنوان مثال google.com نام دامنه وب سایت گوگل است و بافی صفحات سایت ما دارای آدرس URL ای مانند http://www.google.com/gmail یا http://www.google.com/contact  هستند. در نهایت باید این را بدانید که هر صفحه اینترنتی دارای یک آدرس است. صفحه اصلی یک وب‌سایت فقط خود دامنه است و صفحات دیگر آن، هر کدام دارای یک URL منحصر به فرد هستند.

 

hosting

 1. هاست موردنظر چقدر هزینه دارد؟

در طراحی سایت اختصاصی، تعرفه فضای میزبان موردنظر به محتویات و نوع سایت شما بستگی دارد. پلن اولیه هاستینگ معمولاً از 100 مگابایت سالیانه شروع می‌شود و هزینه آن بین تقریباً کم است. در این نوع سرویس‌های میزبانی وب، هاست شما قابل ارتقا است و شما می توانید در صورت نیاز، حجم هاست خود را افزایش دهید. برای مثال اگر نیاز دارید فایل های متعددی بر روی وب سایت خود قرار دهید، بهتر است فضای هاست خود را ارتقا دهید. به این ترتیب ممکن است برای ارتقا هاست وب سایت خود از 100 مگابایت به 5 گیگابایت مبلغ بیشتری را باید بپردازید.

 

web template

 1. طراحی قالب سایت

شاید تا چند سال پیش می‌توانستید با پرداخت 300 تا 500 هزار تومان، از یک طراح سایت بخواهید قالبی زیبا و ساده را برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس یا جوملا طراحی کند. متاسفانه آن دوران به سر آمد و امروزه دیگر کمتر طراح سایتی پیدا می‌شود که با این مبلغ حتی یک سایت با قالب آماده برای شما طراحی کند. در حال حاضر یک طراح سایت خوب، برای طراحی یک قالب ساده و کاربردی در بهترین حالت مبلغ بالای یک میلیون تومان را دریافت می‌کند.

در اینجا برای برخی از افراد سوال پیش می‌آید چرا نباید از قالب های رایگان وردپرس یا جوملا استفاده کنند؟ در پاسخ باید بگوییم که شما می‌توانید از این قالب‌های رایگان استفاده کنید، اما باید توجه داشته باشید بسیاری از قالب‌های رایگان موجود برای وردپرس نیاز به فارسی‌سازی دارند که هزینه انجام آن تقریباً با طراحی یک قالب اختصاصی برابری می کند.

 

graphic designer

 1. طراحی گرافیک

هر کسب‌وکاری برای آن که بتواند محتوای خود را بصری کند، نیاز به طراحی گرافیک دارد! ممکن است پس از طراحی کامل یک قالب، کارفرما بخواهد که آیتم‌ها، تصاویر و المان‌های گرافیکی موجود در قالب نیز به صورت اختصاصی طراحی شوند. در این شرایط، شرکت طراحی سایت مورد نظر با استخدام یک گرافیست و با دریافت مبلغ 100 هزار تا 1 میلیون تومان این کار را برای شما انجام خواهد داد.

 

web security

 1. تامین امنیت وب‌سایت

یکی از مهم ترین قسمت های طراحی سایت ایمن‌سازی آن است. اگر وب سایت شما ایمن نباشد به سرعت دچار مشکلات امنیتی شده و امکان هک کردن آن ساده می‌شود. دستمزدی که طراحان وب سایت برای ایمن‌سازی وب سایت دریافت می‌کنند معمولاً از صد هزار تومان شروع می‌شود و گاهی تا چند 1 میلیون تومان هم هزینه‌بر است. قابل ذکر است که این هزینه برای سایت‌های فروشگاهی بالاتر است.

انتخاب CMS وب‌سایت اولین نکته برای رای راه‌اندازی یک وب‌سایت است، برای اطلاع از معایب CMSهای رایگان می‌توانید مقاله‌ی " چرا نباید از CMS های رایگان استفاده کنیم؟ " را مطالعه نمایید.

 

wordpress dashboard

 1. آموزش پرتال کاربری و بخش مدیریت سایت

پس از آنکه طراحی سایت انجام شد، طراح سایت باید روش کار کردن با پنل کاربری را به شما آموزش دهد. هزینه آن بستگی به زمانش دارد و زمان آن بستگی به نوع سیستم مدیریت محتوا خواهد داشت. این بخش نیز به صورت رایگان نیست و بابت آموزش باید مبلغی را پرداخت کنید که بستگی به مدت زمان آموزش خواهد داشت.

در دنیای وب انواع و اقسام CMS وجود دارد، برای آگاهی از این CMSها مقاله‌ی " سيستم مديريت محتوا يا CMS چيست؟ + معرفي بهترين‌ها " را مطالعه نمایید.

 

پشتیبانی از مشکلات احتمالی وب سایت

مطمئناً یک سایت پس از ساخت نیاز به پشتیبانی دارد. به این ترتیب، اگر برای وب سایت مشکلی پیش بیاید تیم پشتیبانی موظف است این مشکل را برطرف کند. به طور میانگین، هزینه پشتیبانی یک ساله وب سایت تا چندین میلیون تومان هم هزینه‌بر خواهد بود.

هر چقدر تخصص‌های بالا را نداشته باشید، طراحی یک سایت هزینه‌های بیشتری خواهد داشت. در کنار این هزینه‌ها، هزینه‌های دیگری نظیر سئو هم وجود دارد که باید آن را هم درنظر بگیرید و البته از سنگین‌ترین‌ هزینه‌های طراحی سایت به حساب می‌آید. بنابراین اگر نیاز به طراحی سایت دارید، حتماً از یک طراح سایت کمک بخواهید و نیازهای خود را به او بگویید. بر اساس تجربه نکته‌ای را به شما می‌گوییم و آن این است که طراحی سایت خود را به دست شرکت‌ها یا افراد باتجربه بسپارید تا دچار مشکل نشوید، بسیار پیش آمده که افراد طراحی سایت خود را با قیمت ارزان به یک فرد مبتدی داده‌اند و پس از آن دوباره مجبور به سفارش طراحی سایت به یک شرکت معتبر شده‌اند؛ حواستان باشد که در این صورت علاوه بر هزینه، وقت خود را هم از دست می‌دهید!

کاملاً مشخص است که هیچ پاسخ دقیقی برای محاسبه هزینه طراحی سایت وجود ندارد. طراحی سایت به عوامل متعددی بستگی دارد و هر طراح بسته به کیفیت کاری که ارائه می کند رقم متفاوتی را پیشنهاد می دهد. ما در این مقاله سعی کردیم که همه اعداد را به صورت متوسط اندازه گیری کنیم. در این مقاله به بررسی هزینه‌های احتمالی یک سایت پرداختیم تا بدانید هزینه طراحی یک سایت کاملاً متناسب با نیازهای شما است.

0 دیدگاه شما هم میتوانید دراین بحث شرکت کنید!
آخرین مقالات