از کدام تغییر مسیر (Redirect) استفاده کنیم؟

14
74
01:11 1398/6/14

از کدام تغییر مسیر (Redirect) استفاده کنیم؟

به عنوان مالک یک وب سایت یا یک سئوکار، دیر یا زود باید ملزم به استفاده از تغییر مسیر خواهی بود. هر زمانی که یک صفحه را حذف می‌کنید، یا ساختار آدرس خود را تغییر می‌دهید یا به دامنه‌ی جدید را منتقل می‌کنید، باید آدرس‌های خود را تغییر دهید. باید به ربات‌های موتورهای جستجو اعلام کنید که تغییراتی در آدرس‌های سایت شما ایجاد شده است و لذا باید برای مدت زمانی کوتاه یا همیشه به آدرس دیگر مراجعه کنند. در این مقاله سعی داریم تا خلاصه‌ای مفید از تغییر مسیرهایی که امکان انتخاب‌شان را دارید صحبت کنیم.

 

دلایل استفاده از تغییر مسیرها

یکی از اساسی‌ترین کارهایی که در سایت خود انجام می‌دهید حفظ آدرس‌های سایت‌تان است. اما شرایطی نیز وجود دارد که شما محبور به تغییر مسیر خواهید بود، مانند:

 • حذف یک صفحه یا یک پست
 • انتقال سایت به دامنه‌ی جدید
 • عدم استفاده از www در سایت
 • فعال کردن پیوندهای دائمی در وردپرس
 • ادغام یک یا چند وب سایت
 • تغییر CMS وب سایت
 • تغییر ساختار آدرس سایت

 

http

کدهای وضعیت HTTP

برای درک صحیح نحوه ی کار تغییر مسیر باید چیزهای کوچکی درباره‌ی کدهای وضعیت HTTP بدانید. کد وضعیت HTTP یک عدد ثابت می باشد که سرورها بعد از درخواست برای یک صفحه به مرورگر ارسال می‌کند. برای مثال کدهایی مانند 200، 301، 404، 503  .

هر کدام از این کدها مفهوم خاصی را دنبال می‌کنند. برای مثال کد 404 که بسیار هم معروف است نشان می‌دهد که صفحه‌ی مورد نظر کاربر پیدا نشده است یا کد 503 به معنای عدم دسترسی موقت به سرور سایت است. برای اینکه بدانید سایت خود را بدون خطا حفظ کنید باید کدهای وضعیت HTTP را بدانید.

 

همانطور که متوجه شدید، در این مطلب قرار است تا در مورد تغییر مسیرهایی که روی یک دامنه لحاظ می‌شود صحبت کنیم لذا امری ضروری است که اطلاعات تخصصی در مورد دامنه‌ها را داشته باشید. ما در مقاله‌ی " دامنه چیست؟ چگونه یک دامنه مناسب انتخاب کنیم؟ " به صورت مفصل به این موضوع پرداخته‌ایم.

 

انواع تغییر مسیر

تغییر مسیرهایی وجود دارد که با آن‌ها رو به رو خواهید شد، مانند:

 • 301 تغییر مسیر دائمی
 • 302 یافت شده
 • 307 تغییر مسیر موقتی
 • 410 محتوای حذف شده
 • 451 عدم دسترسی به محتوا به دلایل امنیتی

 

تغییر مسیر 301

301 تغییر مسیر دائمی

301 یکی از رایج‌ترین تغییر مسیرها می‌باشد، اگر نیاز به حذف یک صفحه یا جابجایی آن را دارید و یا می‌خواهید تغییری در ساختار پیوند دائمی خود ایجاد کنید، باید از یک تغییر مسیر استفاده کنید. با این تغییر مسیر به ربات‌های موتورهای جستجو اعلام می‌کنید که صفحه‌ی مذکور دیگر نباید نمایش داده شود و لذا اگر تنظیمات این تغییر مسیر را به درستی انجام ندهید، کاربران و ربات‌های موتورهای جستجو با پیام 404 مواجه خواهند شد.

توجه داشته باشید که تغییر مسیر به 301 به صورت دائمی کاربران را از آدرس قدیمی به آدرس جدید هدایت می‌کند، لذا تنها در صورتی باید از این تغییر مسیر استفاده کنید که اطمینان داشته باشید که مجددا از آدرس قبلی استفاده نخواهید کرد و اگر می‌خواهید از آدرس قدیمی استفاده کنید به یک تغییر مسیر موقت نیازمندید.

تغییر مسیر 301 همه‌ی مقادیر پیوند یک آدرس حذف شده را منتقل می‌کند و بنابراین باعث می‌شود تا آدرس جدید مقادیر آدرس قبلی را داشته باشد.

 

تغییر مسیر 302

302 پیدا شده

از این تغییر مسیر اغلب برای یک تغییر مسیر موقت استفاده می‌شود. این تغییر مسیر به این معنی است که محتوای مورد نیاز کاربر پیدا شده ولی در آدرس دیگر قرار دارد. اگر می‌خواهید زمانی که کاربران از صفحه‌ای بازدید می‌کنند به صفحه‌ی جایگزین برسند و همچنین اگر می‌خواهید در آینده از این آدرس استفاده کنید، باید از تغییر مسیر 302 استفاده کنید. همانطور که گفته شد، این تغییر مسیر موقتی است و لذا مقادیر لینک را منتقل نمی کند. پیشنهاد می‌شود زمانی که قصد دارید تحولات کلی در سایت خود ایجاد کنید از این تغییر مسیر استفاده نکنید.

 

تغییر مسیر 307

307 تغییر مسیر موقت

از 307 عموما برای ایجاد تغییر مسیرهای موقت استفاده می‌شود. کمی بعد نیز با ظهور HTTP1.1، 307 تبدیل به یک تغییر مسیر موقت معتبر شد. 307 به کاربر اعلام می‌کند که آدرس مورد نظرش به صورت موقت منتقل شده و در آینده‌ای نزدیک باز خواهد گشت. از آنجایی که شاید این درخواست در آینده تغییر کند، درخواست باید با آدرس اولیه ایجاد شود. پیشنهاد می‌شود در صورتی که مطمئن هستید جابجایی موقت است و در آینده به آدرس اصلی نیاز خواهید داشت، از این تغییر مسیر استفاده کنید.

 

واقعا تغییر مسیر نیست اما هنوز هم مرتبط است

با وجود تغییر مسیرهای سنتی، دو مورد دیگر وجود دارد که واقعا تغییر مسیر نیستند اما همواره برای کارهای اصلاحی روزمره روی سایت شما مرتبط هستند. تغییر مسیرهای 410 و 451 پیامی از سرور شما می‌دهند که "هی، اینجا قرار بوده خبرایی باشه، اما دیگه نیست!"

 

تغییر مسیر 410

410 محتوای پاک شده

خطای 410 یکی از بزرگترین مشکلات سایت‌هاست. صاحبان سایت‌ها باید هر چه سریع‌تر نسبت به اصلاح این خطا اقدام کنند، زیرا هیچ کاربری این خطاها را دوست ندارد. این خطا زمانی مشاهده می‌شود که صفحه یا پستی از سایت حذف شده باشد. همچنین می‌توانید از 301 برای انتقال از صفحه ای با خطای 404 بهره بگیرید، ولی روش منطقی‌تر این است که با خطای 404 به موتورهای جستجو و کاربران اعلام کنید که صفحه یا پست به طور کامل حذف شده است.

 

regex تغییر مسیر

تغییر مسیرهای REGEX

اگر در زمینه‌ی تولید محتوای حرفه‌ای هستید و باید به دنبال تغییر مسیرهای پیچیده باشید، باید از تغییر مسیرهای Regex استفاده کنید. با تغییر مسیرهای معمولی یک آدرس مجزا را مشخص کنید، با یک تغییر مسیر می‌توانید یک تغییر مسیر مجزا انجام دهید تا کل آدرس‌های گروهی با کلید واژگان خود به آدرس جدید منتقل شوند.

این کار می‌تواند هنگام تولید یا تغییرات اساسی به مقدار قابل توجهی در زمان شما صرفه‌جویی کند.

 

افزونه Yoast-SEO-Premium

تغییر مسیرها را می‌توانید با افزونه Yoast SEO Premium مدیریت کنید

در حال حاضر شما آزاد هستید تا مسیرهای خود را روی این سرور ثبت کرده و از ابزارهای مختلف برای کمک نیز بهره بگیرید. شما به عنوان یک کاربر می‌توانید از بهترین ابزار ممکن برای تغییر مسیرهای یعنی Yoast SEO Premium بهره بگیرید. این افزونه به شما کمک می‌کند تا تغییر مسیرهای صحیحی را تنظیم کنید. هر زمان که یک صفحه را حذف یا جایگزین می‌کنید Yoast SEO Premium از شما می‌پرسد که در این باره چکار کند؟ از 301 استفاده کند یا 410؟ یا شاید هم 451؟

 

جهت اطلاع بیشتر شما عزیزان می‌خواهم مطلبی را برای شما بازگو کنم. منطق تمام تغییر مسیرهایی که در اینجا به آن‌ها اشاره شدند، این است که کاربر و موتورهای جستجو به سمت صفحات حذف شده‌ای که راه به هیچ‌جایی ندارند نروند و قبل از رسیدن به این صفحات به صفحه‌ای که ما تعیین کرده‌ایم هدایت شوند. این کار برای موتورهای جستجو به نحوی دیگر هم امکان انجامش فراهم است. شما با استفاده از فایل robots.txt می‌توانید به موتورهای جستجو اعلام کنید که کدام آدرس را مورد جستجو قرار دهند و کدام رو خیر. مزیت این کار این است که دیگر موتورهای جستجو با صفحات خالی و حذف شده مواجه نخواهند شد. برای اطلاع بیشتر در مورد فایل robots.txt می‌توانید مقاله‌ی " فایل Robots.txt چیست؟ کاربردها و استانداردها " را مطالعه نمایید.

کارکردن با تغییر مسیرها

تغییر مسیر کار روزمره بسیاری از مالکان وب‌سایت‌هاست. در این مقاله سعی شد تا موضوعات مختلف بیان و با مثال‌های متعدد مطلب گویاتر شود.

0 دیدگاه شما هم میتوانید دراین بحث شرکت کنید!
آخرین مقالات